Brno versus Praha aneb kde chci žít?

2 Comments


Nemůžu spát. Ten kašel, rýma a každou chvíli zalehlé uši, mi to moc nedovolují. Ostatně i to je důvod,  proč byl můj výdělek minulý týden tak mizerný. No a jelikož nemám po ruce množství "opiátů" rozhodla jsem se, že bych mola napsat článek, aby to tu nebylo i nadále jako na hřbitově. Pardon, ale když není nálada a chuť, tak nepíšu. Je to lepší než publikovat článek jen proto, aby něco bylo.

Pro ty z vás, co to ještě neví, jsem v Brně. Ano, opět. V Praze zkrátka nebylo kam jít. A stejně jsem tam neměla moc práce. Tudíž nebyl důvod tam zůstávat. No a tak jsem si sbalila saky paky, sedla na autobus a vyrazila do Brna. Nevím proč, ale vracím se sem čím dál tím raději. Brno od dob, co jsem říkala, že bych tu nikdy nemohla žít, neskutečně vyspělo. A já si začala pohrávat s myšlenkou, že bych tu žít možná i mohla.

Hledám byt a hledám už dlouho. No a jelikož nemohu žádný najít, tedy alespoň ne takový, který by se mi líbil a který by byl vhodný jak pro normální život tak i pro ten pracovní, tak jsem se tak trochu ze zoufalství rozhodla, že nebudu hledat jen v Praze, ale i v Brně. No a tam, kde najdu byt dříve, tam se usadím. Ostatně kdybych nepustila ten pronajatý byt, co jsem tu měla, tak by Diego byl pořád tady. To už je ale teď jedno.  

Mám už dost neustálého stěhování se, toho, že nemám nic "svého", že klienti musejí používat rychleschnoucí ručníky, protože ty froté zkrátka zabírají moc místa a že jim nemohu dát servis, na který nejen oni, ale především já byla zvyklá. Jsem z toho mrzutá a někdy taky pěkně otrávená. Zvláště pak v dny, kdy klienty musím odmítat, protože se přesouvám do jiného bytu a ubytovaná bývám obvykle až od 14 hodin, někdy také později, to záleží. Ovšem tento styl života má i svá pozitiva a asi tím největším je to, že jsem díky němu poznala, v jaké části Prahy bych chtěla bydlet a kde bych nebydlela ani za zlaté prase.

Nedávno jsem dostala takovou hezkou otázku Kde bych chtěla žít raději? A ačkoli Brno šlapalo matičce Praze na paty (což jsem nepřiznala), tak dnes je vše jinak. Šlape jí na paty pořád, ale už ne tolik. Víte, můj pobyt v Brně je vždy stejný. Zpočátku jsem z něj nadšená, ale to nadšení každým dnem opadává až se dostaví chvíle, kdy bych se kolikrát i o půl druhé ráno sbalila a odjela do Prahy. No a teď je půl druhé ráno. 

Praha má oproti Brnu dvě hlavní výhody, které by bylo těžké, ne-li nemožné mu odpustit. Tou první je ta, že v Praze jste opravdu anonymní. Každý se tam stará jen o sebe a nikoho nezajímá co, kdy, kde a jak děláte. Krásným příkladem je moje nedávná a také nejhorší zkušenost s airbnb, o které bude v budoucnu článek a kdy mi v bytě začal houkat alarm. A to několikrát po sobě. Čekala jsem, že na mě začnou zvonit sousedi a prosit mě, abych ho vypnula, ale nic. Prostě Praha. Další výhodou jsou větší pracovní možnosti. Pro mě to znamená možnost mít více zahraničních klientů, se správnou reklamou, samozřejmě. Do Brna jich tolik nejezdí, tudíž tu není tolik možností.    
     
Nejvíc se bojím toho, že i kdybych si našla byt v Brně, tak by to nebylo na několik let, ale na pár měsíců, protože tady zkrátka nejste tolik anonymní jako v Praze. A nepomohla by mi ani moje posedlost diskrétností - tady ne. No a já se nechci každých pár měsíců stěhovat. Chci si najít byt na několik let, chci místo, kde se mi bude dobře žít a kterému, ačkoli nebude moje, budu hrdě říkat domov. A chci ho víc v Praze než v Brně.        

2 komentáře:

  1. Já jsem se odstěhovala z Prahy do Brna za mužem a hned bych se do Prahy vrátila, Brno prostě není ono, nemá tu duši, tu anonymitu, není vůbec tak hezké, není tady skoro žádná historie... Jestli můžeš, vrať do Prahy, radši víc počkej, než najdeš byt tam, ale vrať se, Brno se Praze nevyrovná, nikdy.

    OdpovědětSmazat
    Odpovědi
    1. Mám v plánu si počkat a najít si byt v Praze. Mám dost specifické požadavky, co se bytu týče, ze kterých nehodlám ustoupit, proto vím, že než ho najdu, může to klidně ještě několik měsíců trvat. Brno je fajn - na chvíli. A ačkoli jsem chvíli přemýšlela o tom, že bych si byt našla tady a do Prahy jezdila, tak vím, že by to dopadlo jako před rokem, kdy jsem si tu pronajala byt. Vydržela bych tu chvíli, a pak bych se vracela do Prahy. Máš Pravdu, Praha je Praha :)

      Smazat